21 Haziran 2024 Cuma

11:48   CHP, ÖZGÜR ÖZEL`IN KATıLıMıYLA `YURT DıŞı ÖRGÜTLENME ÇALıŞTAYı` DÜZENLIYOR   10:01   HAVA SıCAKLıKLARı 13 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:38   YEŞIL GELECEK IÇIN KLAIPEDA`DA `YOL HARITASı` HAZıRLANDı   09:14   VAHAP SEÇER, BAYRAMıN 4. GÜNÜNÜ MEZITLI HALKıYLA GEÇIRDI   01:16   ÖZGÜR ÖZEL: “MEHMET ŞIMŞEK ILE GÖRÜŞME FIKRI CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN`DAN ÇıKTı. BIZIM KEMER SıKMA VEYA ÖRTÜLÜ IMF POLITIKALARıNA DESTEK VERME GIBI BIR ŞEYIMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ”   12:03   LGS SıNAVı SONUÇLARı HAFTAYA AÇıKLANıYOR   11:53   YOL KENARıNDA 8 LIRAYA SÜT MıSıR SATAN OSMANIYELI KADıN ÜRETICI: "GEÇEN SENE ITIRAZ EDEN YOKTU BU SENE ITIRAZ EDIYORLAR"   10:51   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK HAVA SıCAKLıKLARı 9 ILDE 40 DERECENIN ÜSTÜNE ÇıKACAK   09:56   ÇANAKKALE`DE TARIHI YARıMADADAKI ORMAN YANGıNı 18 SAATTIR SÖNDÜRÜLEMEDI   09:51   6 ŞUBAT DEPREMLERININ ÜZERINDEN 500 GÜN GEÇTI... ANKA`YA KONUŞAN AILELER: "EYLEM TOK VE OĞLU ABD`DE YAKALANDıLAR, DEMEK KI KıRMıZı BÜLTEN IŞE YARıYORMUŞ”   09:49   HAVA SıCAKLıKLARı DAHA DA ARTıYOR... YURT GENELINDE HAVA SıCAKLıKLARı MEVSIM NORMALLERININ 7-10 DERECE ÜSTÜNDE SEYREDECEK   09:36   VAHAP SEÇER, TOROSLAR`DA YAŞAYAN YURTTAŞLARLA BAYRAMLAŞTı   09:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR`IN KURSIYERLERI, ‘BEN KADıNıM` OYUNU ILE SEYIRCI KARŞıSıNA ÇıKTı   12:12   İSRAIL BAŞBAKANı NETANYAHU, SAVAŞ KABINESINI FESHETTI   11:03   SIYASI PARTILER ARASı BAYRAMLAŞMA... MHP`LI KARAKAYA: "MISAFIR IKRAM EDILENI YEMIYORSA, GIDERKEN KENDISINE ÇıKıN YAPıLıR"   10:31   SIYASI PARTILERDE BAYRAMLAŞMA ZIYARETI... DENIZ YÜCEL: "TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI`NIN GEÇMIŞTEKI IŞLEVINI NE YAZıK KI KAYBETTIĞINI GÖRÜYORUZ"   10:26   TEMA VAKFı: “ÜLKEMIZDE 2012-2023 YıLLARı ARASıNDA YAKLAŞıK 410 BIN HEKTAR ORMAN ALANı KAYBEDILDI”   09:46   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ``MERTUSENG TURIZM ÇALıŞTAYı`` ILE SEKTÖRÜN ÖNDE GELENLERINI VE GENÇLERI BULUŞTURDU   19:05   ÖZGÜR ÖZEL, ÖNCEKI GENEL BAŞKANLARıN BAYRAMıNı KUTLADı   17:34   ÖZGÜR ÖZEL`DEN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN ILE SIYASI PARTILILERIN GENEL BAŞKANLARı VE GRUP BAŞKANLARıNA BAYRAM TELEFONU  
 
     
   

MÜZEYYEN ŞEVKİN`DEN BAKAN TEKİN`E: "BU YIL UKRAYNA`DAN GELEN ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ KONTENJAN AÇILACAK MIDIR?"


CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, savaş nedeniyle Ukrayna`dan dönmek zorunda kalan öğrencilerin eğitimlerine devam edemediğine dikkat çekerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin`e “Bu yıl Ukrayna`dan gelen öğrenciler için gerekli kontenjan açılacak mıdır” diye sordu.

 

Tarih : 17 Eylül 2023 Pazar 12:21   Okunma : 626

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, savaş nedeniyle Ukrayna`dan dönmek zorunda kalan öğrencilerin eğitimlerine devam edemediğine dikkat çekerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin`e “Bu yıl Ukrayna`dan gelen öğrenciler için gerekli kontenjan açılacak mıdır” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye`ye dönmek zorunda kalan üniversite öğrencilerinin yaşadığı kontenjan sorununu TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin`in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı`na soru önergesi veren Şevkin, Ukrayna`dan Türkiye`ye dönmek zorunda kalan öğrencilerin yurt dışı üniversitelerinden yurt içindeki üniversitelere yatay geçişte kısıtlı kontenjan sorunu yaşadığına dikkat çekti.

“ÖĞRENCİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Ukrayna`dan savaş nedeniyle ülkesine dönen, geçen yıl kısa süreli ve yüz yüze başvurulu açılan kısıtlı kontenjan nedeniyle açıkta kalan tıp fakültesi öğrencilerinin bu yıl da kontenjanın açılmasını beklediğini kaydeden Şevkin, “Öğrenciler çoğunlukla Türkiye`de denkliği bulunan Karazin Üniversitesi`nde okumakta olup savaşın sürmesi nedeniyle eğitimlerine devam edememektedir. Kontenjanın açılması ve öğrencilerin eğitime kendi ülkelerinde devam edebilmeleri son derece önemlidir” dedi.

Sorunun çözülmesini isteyen Şevkin, Bakan Tekin`e şu soruları yöneltti:

“Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen öğrenci sayısı kaçtır? Sınavlara girip başarılı olamayan öğrenci sayısı kaçtır? YKS`ye girmemiş, puanı olmayan ancak yurtdışında okuyup savaş nedeniyle Türkiye`ye dönen ve eğitimine devam etmek isteyen öğrenci sayısı kaçtır? Bu öğrencilerden kaçı özel öğrenci statüsüne alınmıştır? Ukrayna`dan Türkiye`ye dönüp eğitim-öğretimine devam etmek isteyen Tıp Fakültesi öğrencisi var mıdır? Varsa kaç kişidir? Kaç Tıp Fakültesi öğrencisi Türkiye`deki üniversitelere kabul edilmiştir? Kaç Tıp Fakültesi öğrencisi açıkta kalmıştır? Bu yıl Ukrayna`dan gelen öğrenciler için gerekli kontenjan açılacak mıdır? Açılacaksa hangi tarihler arasında başvuru kabul edilecektir?”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinerji.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA